Co je to Postcrossing?

20. ledna 2016 v 8:00 | XxNikolkaxX |  Postcrossing a vše okolo
Ahojky všichni,
Začínám plnit své novoroční bodíčky a přidává článek po dlouhé době o Postcrossingu. Napadlo mě totiž, že ne každý, který na můj blog zajde, by mohl vědět, o co jde. Tak se vám pokusím nějak nastínit, oč tedy jde. Musím uznat, že poslední dobou je to celkem populárnější záležitost. Dost lidí na to přichází, jen tak ze srandy to vyzkouší a pak tomu naprosto propadne :).
Co je to Postcrossing?
Postcrossing je v podstatě celosvětová záliba a koníček mnoha lidí z různých koutů světa. Spojuje to všechno do jednoho. Tím pojítkem jsou pohledy a dopisy. Nevyužívá se zde žádný e-mail, ale služby naší klasické České pošty. Je to skvělá "seznamka". I já jsem zde našla svou francouzskou kamarádku.
Kde se zaregistrovat?
Zaregistrovat se může každý zájemce na webové stránce www. postcrossing. com, ale pozor .. celá stránka je vedena v angličtině, takže ten, kdo si na překlad netroufne, nechť si zapne automatický překlad :).


Začátek
Zaregistrovali jste se? Gratuluji vám, stali jste se pravým Postcrosserem. Ale co teď? Stačí si vylosovat adresu, která se vylosuje náhodně. Ve vašem začátečnickém případě si můžete najednou vylosovat až 5 adres. Po vylosování adresy si najedete na profil daného Postcrossera a přečtete si vše o něm. Vše, co tam pro vás zanechal. Většina tam uvádí i druhy pohledů, které sbírá, takže máte větší možnost udělat radost :). Jakmile vyberete pohled, napíšete milou zprávu, tak napíšete adresátovu adresu, ID - identifikační číslo (CZ - …..) a hurá na poštu. Pokud zasíláte po Evropě, stačí známka za 25,- a mimo Evropu za 30,-. Spousta Postcrosserů tvrdí, že zasílají za 25,- i mimo Evropu. Nevím, záleží na vás :).
Hned jak odešlete své pohledy, měli byste si vyšperkovat i svůj profil. Vhodné je přivítání, pár informací o sobě a hlavně, co se vám líbí za pohledy, nebo jaké typy sbíráte/chcete sbírat. Občas tam lidé píšou, zda chtějí pohled v obálce nebo ne, zda chtějí ručně vyrobený pohled, nebo jestli radši sbírají dopisy. Je to na vás!


Konec čekání
První variantou je, že jeden z vašich pěti pohledů dorazí ke svému majiteli. A jak se to dozvíte? Díky ID, které majitel zaregistruje vám přijde e-mail, ve kterém se dozvíte, že pohled dorazil na správnou adresu a zároveň většina Postcrosserů píše i děkovnou odpověď. Lze se setkat i s variantou, že postcrossera potěšíte natolik, že vám bude chtít poslat děkovný pohled zpátky. To je teprve radost :).
Druhou, pro vás asi lepší, variantou je, že svůj pohled obdržíte vy. Jedno zlaté pravidlo: Nezdržujte přihlášení ID! Zdržujete tím i losování daného Postcrossera. Tak, jsme u losování. Jakmile pohled obdržíte, zajděte na oficiální stránky pohled zaregistrovat. Registrujete identifikační číslo. Opět máte možnost napsat děkovnou zprávu, která dojde skrz e-mail.


Toto je ta teoretická část celého Postcrossingu. Nezbývá vám nic jiného, než si užívat tu praktickou :). Ještě tu mám pro vás pár tipů …

FB skupina pro Českou republiku a Slovensko - Posstcrossing CZ (česká diskuze o tomto hobby)
FB skupina pro celý svět - Postcrossing
E-shopy na pohledy - pohlednice-tap.cz; pohlednictvi.cz; svetpohledu.cz; postallove.com
Tvorba vlastních pohledů - 24print.eu
Doufám, že se vám tato aktivita líbí a třeba si ji alespoň jednou vyzkoušíte. Já už se aktivně postcrossingu nevěnuji, ale samotný postcrossing mě dohnal ke klasickému dopisování, takže svůj čas netrávím moc nad pohledy, ale nad dopisy.
Mějte se hezky
Vaše Nikča :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama